fbpx
Haydi Bebeğinizle Beraber Yüzmeye

Öncelikli amacımız bebeğe suyu sevdirmek ve su güvenliğini öğreterek kendilerini kurtaracak seviyeye gelmelerini sağlamak.

 

Her bebek yüzebilir mi, öncesinde bazı sağlık kontrollerinden gerekir mi?                       

Bulaşıcı bir hastalık olmadığı takdirde bütün bebekler yüzebilir, biz de derslerimizden önce herhangi bir rapor istemiyoruz.

Yüzme derslerinde bebekleri yönlendirecek olan eğitimcilerin ne gibi özelliklere sahip olması gerekir?

Eğitmenlerimiz İngiliz Yüzme Federasyonundan (STA) lisanslıdırlar. Lisansları yalnızca bebek ve çocuklara yönelik olan bir eğitimi kapsar. Yüzme eğitimi verecek olan eğitmenin lisanslı olması zorunludur ama bunun yanı sıra çocuklarla iletişimi kuvvetli, dikkatli ve sabırlı olması aranan diğer önemli özelliklerdir. Türkiye Yüzme Federasyonu’ nun bebeklere yönelik bir eğitim programı olmadığı için Türkiye’den bebek yüzme eğitim lisansı  alınamamaktadır. Bütün ebeveynlerin eğitmenlerinin lisansını sorarak emin olmalarını tavsiye ediyoruz.

Merkezinizde nasıl bir program uyguluyorsunuz?

Öncelikli amacımız bebeğe suyu sevdirmek ve su güvenliğini öğreterek kendilerini kurtaracak seviyeye gelmelerini sağlamak.  Eğitim programımız toplam 5 kurdan oluşuyor, her kur 5 hafta sürüyor.Haftada bir gün olan derslerimizin süresi 30-45 dk aralığında.

Bebekler için ideal yüzme zamanı nedir?

Bebeklerin uyku ve beslenme saatlerini dikkate alarak  genellikle  öğleden önce 10.00-12.00 aralığındaki saatler tercih edilmelidir.

Yüzme sırasında anne ve bebek arasındaki bağ hakkında gözlemlerinize göre neler söyleyebilirsiniz?

Derslerimizin ebeveyn eşliğinde gerçekleşmesinin en önemli sebebi, bebeğin havuz gibi farklı bir ortamda  kendilerini güvende ve rahat hissetmesini sağlamak. Bu sayede ebeveyn ile bebek arasındaki bağ kuvvetlenirken, birlikte kaliteli zaman geçirip eşsiz bir deneyim yaşarlar.

Ayrıca eğitim programımızın en önemli parçası, doğuştan gelen ya da sonradan olan fiziksel engellere sahip, özel ilgiye ihtiyaç duyan çocuklarımızdır. Bu çocuklarımız  aldıkları eğitim ve suyun iyileştirme gücü sayesinde eğlenerek şifa bulabilir.

Haydi Bebeğinizle Beraber Yüzmeye